Zásah JSDH Dřevnovice – 25. 12. 2015, požár domu č.p. 53 Dřevnovice

Napsali o nás na webu požáry.cz – vyjádření HZS Olomouckého kraje. Klikněte zde …

Dne 25. 12. 2015 v 13:56 v obci Dřevnovice byl ohlášen na tísňovou linku požár na chodbě v rodinném domku čp. 53, na základě této události byl vyhlášen požární poplach, ještě před příjezdem naší jednotky JSDH Dřevnovice, kropili požár zahradní hadicí sousedé.

Jako první na místo dorazila ve výborném čase naše jednotka sboru dobrovolných hasičů Dřevnovice JPO V, která pod vedením velitele Miroslava Hrubého ml., zajistila prvotní zásah, tzn.: zajištění regulace dopravy, zajištění nástupních ploch a zdrojů vody, provedení průzkumu situace, po té JPO V Dřevnovice provedla požární útok z přilehlého hydrantu a zahájila hasební práce, vně budovy přes okna, dveře a v půdních prostorách z žebříku.

Po příjezdu jednotky profesionálních hasičů z Kojetína, Vyškova a dobrovolných jednotek z Němčic nad Hanou, Brodku u Prostějova, Nezamyslic, velení převzal velitel JPO I HZS Kojetín a výše uvedené jednotky vybaveny dýchací technikou provedly průzkum a zásah v silně zakouřených prostorech domu a za pomocí útočného vedení z cisteren a termo-kamery provedly úplnou likvidaci skrytých ohnisek požáru.

Na místě též zasahovala hlídka PČR obvodní oddělení Němčice nad Hanou, která provedla úkon šetření na místě události.

Naštěstí na místě požáru nedošlo ke zranění ani usmrcení osob ani zasahujících hasičů, též nedošlo k větším škodám na majetku, osoby z požárem zasaženého domu, které pocházejí, z místní minority, vyhledaly pomoc u příbuzných.

Příčina požáru je předmětem šetření, dle místních zdrojů požár založily děti bez dozoru na chodbě domu.

Červený kohout udeřil v Dřevnovicích i na Boží hod vánoční a prověřil akceschopnost hasičských jednotek, proto i v tyto sváteční dny je třeba mít na paměti zásady požární prevence při manipulaci s otevřeným ohněm a zábavnou pyrotechnikou a dbát také na bezpečnost dětí, i ze zdánlivé maličkosti, může vzniknou velký požár, nebezpečí takových požárů je zejména v noci, kdy požár nemusí být včas zpozorován a následky bývají velmi tragické.

Hasiči doporučují vybavit domácnost autonomními požárními hlásiči, které detekují kouř a zplodiny požáru a silným zvukovým signálem upozorní na vznikající požár a tím ochrání životy a majetek, dále také doporučují pořízení hasícího přístroje.

U novostaveb je to dokonce povinnost daná platnými předpisy a je jednou z podmínek pro zkolaudování nemovitosti.

Fotografie ze zásahu: Lucie Zelinková ml.